Ethercat Servo Motor Size Faydaları Nedir?

More
18 May 2021 13:42 #209349 by sahinrulman
Ethercat bir servo motor makine kontrol çözümüdür. Sağlam, yüksek hızlı ve gerçek zamanlı bir kontrol çözümü olarak gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Hassas senkronizasyon sağlayan ethercat servo motorlar pek çok üretici için iyi bir çözümdür. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle ethercat servo motorun detaylarını paylaşacağız.

Ethercat Servo Motorun Avantajları Nelerdir?
Ethercat servo motorun avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Yüksek Hız
Hızlı dönüş süreleri için itici bir erken olan bu motorlar, seri üretim için uygun makinelerde kullanılabilir. Çok eksenli servo makine gibi yüksek bant genişliği uygulamaları için de idealdir.
İyi Senkronizasyon
Çok eksenli kontrol ağlarında çalışmaların doğru yürümesi için ethercat servo motorlar iyi bir seçimdir. Cihazları senkronize edebilir. Bu senkronizasyonda kayma meydana gelmez.
Düşük Maliyet
Ethercat servo motorlar iletişim cihazı ve PC gibi ekipmanlar gerektirmediği için daha ucuz maliyetli motorlardır.
Merkezi Kontrol
Merkezi kontrol yapısı ile gerçek zamanlı olarak çalışmaktadır. Bunun için ACS Hareket Kontrolü olan dağıtılmış işlemci mimarisine sahiptir.
Ethercat ile servo motor kontrolüne dair hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Siz de Şahin Rulman güvencesiyle ethercat servo motor satın alabilirsiniz.

kaynak: www.sahinrulman.com/blog/ethercat-servo-motor-nedir

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
18 May 2021 15:20 #209355 by tommylight
This is considered spam, but since it is related to subjects here and the link is OK, and just by chance last order of linear supported round rails and carries came from them, i am leaving it for now, but do feel free to delete it if it is not OK.
also the translation since the OP was to lazy :
Ethercat is a servo motor machine control solution. It is becoming more and more popular as a robust, high-speed, real-time control solution. Ethernet servo motors providing precise synchronization are a good solution for many manufacturers. In this week's blog post, we will share the details of the ethercat servo motor with you.

What are the Advantages of Ethercat Servo Motor?
We can list the advantages of the Ethercat servo motor as follows;
High speed
These motors, an impulsive early for fast turnaround times, can be used on machines suitable for mass production. It is also ideal for high bandwidth applications such as multi-axis servo machines.
Good Synchronization
Ethercat servo motors are a good choice for running operations in multi-axis control networks. Can synchronize devices. No drift occurs in this synchronization.
Lower costs
Since Ethercat servo motors do not require equipment such as communication devices and PCs, they are less expensive motors.
Central Control
It works in real time with its central control structure. For this it has a distributed processor architecture with ACS Motion Control.
We have come to the end of the blog post we prepared about servo motor control with Ethercat. You can buy ethercat servo motor with Şahin Rulman assurance.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: cncbasher
Time to create page: 0.408 seconds
Powered by Kunena Forum