Srpski i Hrvatski ( Serb and Croatian )

More
25 Jun 2020 21:10 #172755 by tommylight
Pozdrav Bosno,
Nisam testirao al znam da je on bio resio i da je to radilo veoma dobro jer sam video njegov film kad je to predstavio na nekom sajmu u Njemackoj.
On je koristio arduino nano za svoje testove, Linuxcnc je samo slao pozicije preko USB porta do arduina, a arduino je vozio drajvove i motore.
Meni je to previse muke za malo dobitaka, za to postoji GRBL.
Hvala ti puno, takodjer.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Jul 2020 19:11 #173536 by BosniaCNC
Pozdrav, Beriša!
Nadam se da si dobro i da te ova korona zaobilazi?
Ako imaš vremena pogledaj moju prepisku na postu:
forum.linuxcnc.org/24-hal-components/287...er-ethernet?start=40
Interesantno je i ne dogadja mi se ovo prvi put: pojedinci na raznim forumima se razmeću otvorenim kodovima i kad testiraš pa im pod nos poturiš skrivene greške naći će hiljadu razloga da eskiviraju svoju odgovornost. Kao da je neko glup i pokušavaju te uveriti da nemaš pojma o životu. Taj me tip od juče hoće napraviti budalom. Da mi je bliže nabrusio bih ga :-)
U zdravlje!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Jul 2020 19:32 #173539 by tommylight
Zdravo Bosno,
Dobro smo do sada nista od korone, al ima je svuda pa se malo pazimo.
Video sam post o tome al nije moj fah, ne koristim arduino sem za neke jednostavne stvari, zgadilo mi se bas zbog takvih jebenih zajebancija, ove je cod za ovo i ono, download, upload, 20 gresaka ! Previse vremena uzima za jednostavne stvari. Isto sam zamrzeo i RPI3 , open source, ima svega i svacega ..... nema ni jedan gotov imidj za njih, mora da se kompajluje 20 sati bla bla bla....
Ostareo sam, nemam vise ni vremena ni nerava da gubim na takve stvari.
Za 20 minuta installiram Linux i LinuxCNC i masina radi. Arduino i GRBL 3 sata.
Sve najlepse.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Jul 2020 19:46 #173542 by BosniaCNC
Hahahahaaa....ti se meni a ja u martu zagazio u 70.
Ma zainatio sam se da Linuxcnc nateram preko usb. Problem su racunari sa lpt.
Hocu ovo da te pitam: zasto toliko forsirate Debian?
Evo trazim link da skinem Ubuntu 18 sa linuxcnc i preemt kernelom.
Imas li link da ne gubim vreme?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Jul 2020 19:50 #173543 by BosniaCNC
Zaboravih reci da mi rep ne vredi sa zakrpama jer u radionici nemam net i moram sve da uradim offline.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Jul 2020 20:13 #173546 by tommylight
Debian ima reputaciju da je veoma stabilan i veoma brz, i to je istina, al ima i svoih problema ponekad, Mint je mnogo bolji za upoterbu i uvek radi, sve radi.
Ubuntu nisam koristio od 10.04, to je bio poslednji dobar ubuntu.
Imas dva howto ovde za debian 10 i Mint 19, probaj te korake za Ubuntu 18, to za Mint bi trebalo da vredi i za ubuntu 18 jer su ista familija.
forum.linuxcnc.org/9-installing-linuxcnc...nd-easy-installation

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Jul 2020 20:50 #173552 by BosniaCNC
Hvala! Upravo skidam Mint.
Da, Debian jeste dobar ali zna biti tvrdoglav i to sam jutros iskusio kada sam trebao instalirati USB drajver. Root terminal u jednom trenutku prihvati naredbu >>make i kad je trebalo ponoviti za drugi drajver nece pa nece.
The following user(s) said Thank You: tommylight

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
08 Jul 2020 21:26 #174032 by BosniaCNC
Pozdrav prijatelju!
Ne znam možeš li pomoći ali da mi je ovo neko pričao ne bih verovao.
Danas u radionici instaliram Debian9 preempt 4.9.07. Malo me začudilo što prilikom instalacije preskače proceduru za root šifru a posle sam video da je ista za root i običnog korisnika. Meni to otežava uredjivanje pojedinih skripti pa sam u etc/pam.d/lightdm-autologin isključio pam_succeed_if.so ... i to je nakon te procedure funkcionisalo.
Eh sad, dodjem u stan i hajd to isto da uradim na kućnom računaru tako da, za ne daj Bože, imam linuxcnc pri ruci.
I ovde je preskočio proceduru za upis root passw ali kao root korisnik naredbom nano /etc/pam.d/lightdm-autologin upišem #auth required pam_succeed_if.so user != root quiet_success.
Mislio sam da sam rešio problem! NISAM! Neće da prihvati login kao root zbog "pogrešne šifre".
E, hajd sad budi pametan! U radionici ova procedura prodje bez problema a ovde neće a sve su šifre iste: markoslav123 .
Nije mi sad ništa jasno i imaš li kakvu ideju šta se dešava ili gde ja to grešim? Bitno mi je da prilikom logovanja imam mogućnost dve opcije: kao root ili običan korisnik.
Ako možeš pomaži savjetom.
Pozdrav i hvala!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
08 Jul 2020 22:17 #174037 by BosniaCNC
Rešio sam !
On u sebi ima glupu šifru "password" pa sam je u terminalu izmenio pomoću
sudo passwd root
Našao sam pomoć ovde:
www.wikihow.com/Become-Root-in-Linux
Nije čudo što ljudi beže od linuxa: pun je pisanja naredbi u terminalu. Ko će to sve zapamtiti? Mora se isprintati tablica naredbi pa je držati pored monitora! :-)
Pozdrav!
The following user(s) said Thank You: tommylight

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
09 Jul 2020 07:48 #174063 by tommylight
Drago mi je da si nasao resenje.
Za normalnu upotrebu root se ne koriositi nikada, ima vise od 7 ili 8 godina da ja ne koristim root uopste, jedino sudo sa normalnim userom. To se sad naziva "single user". Cim postavis root pasword to se prebaci na "multi user" pa moze da ima puno usera a svi imaju svoja mesta za dokumente na HDD, pa svi imaju svoje priviljegije koje jedino root moze da menja.
Ja vec nekih 15 godina koristin jedino Linux za sve. Windows je gadan ! :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.086 seconds
Powered by Kunena Forum